Jak chránit vaše oči před UV zářením?

Ultrafialové záření, zkráceně UV záření je pro člověka neviditelné, avšak určitým způsobem ho dokážeme vnímat. Jeho důsledky také pocítíme, pokud se před ním dostatečně nechráníme. UV záření lze vyrobit uměle, přirozeným zdrojem a tím nejznámějším je ale Slunce.

UV záření nepřichází pouze přímo od slunce, může se k nám také odrážet od sněhu, vody, písku nebo jiných povrchů. Proto je třeba se vždy a důkladně chránit.

slunce

Nejspolehlivější ochranou očí před slunečním zářením jsou sluneční brýle. Na trhu jsou tisíce nejrůznějších modelů. Pokud hledáte slušivé a moderní brýle pro ženy, mohli by vás zaujmout dámské sluneční brýle Luxbryle.cz. Seženete ale samozřejmě i spoustu typů pro muže či pro děti.

Sluneční brýle vás jednak chrání před UV zářením a také dokážou filtrovat světlo.

Musíte si ale vybírat takový typ brýlí, který dokáže absorbovat UV záření. Obyčejné brýle za pár korun z módního řetězce na vás možná budou vypadat dobře, ale před sluncem vás neochrání. Přitom kvalitní sluneční brýle už dnes opravdu nestojí mnoho peněz. Můžete si je zakoupit sami, nebo vám je může předepsat váš oční lékař. To hlavně v případě, kdy nosíte dioptrické brýle a potřebujete k nim tedy ještě alternativu, která vás ochrání před UV zářením.

brýle

Je důležité si uvědomit, že pokud se nebudeme před UV zářením chránit, můžeme utrpět vážné poškození zraku. Dochází také k zvýšenému riziku rakoviny kůže v oblasti očí. Nejvíce ohrožení jsou ti, kteří tráví na slunečním záření dlouhý čas nebo na něm pracují.

Vyšší riziko poškození očí sluncem je také u lidí, kteří:

  • Mají za sebou operaci šedého základu.
  • Mají poruchy sítnice.
  • Užívají léky jako je antikoncepce, diuretika, tetracyklin nebo další, které zvyšují citlivost očí na světlo.

Dbejte taky na zvýšenou ochranu, pokud jste na dovolené u moře, nebo na horách, kde vaše oči dostávají od sluníčka ještě více zabrat.