Co nám může dát cestování do zahraničí

Odborníci doporučují strávit alespoň část dovolené mimo domov. Změna prostředí nám totiž jen prospěje a mnohem lépe si tak odpočineme. Otázkou ovšem je, kam bychom měli vyrazit. Mnoho lidí zůstává v Čechách s tím, že do ciziny jezdit nepotřebují – i u nás je přece krásně. To je sice rozhodně pravda, avšak dovolená v zahraničí nám může dát mnohé, co bychom jinak nezažili.

 

písečná mořská pláž

 

Tím prvním jsou věci, které v naší republice zkrátka nenajdeme. Je to například moře či vysoké hory – a řekněme si na rovinu, Mácháč a Krkonoše se jim vyrovnat nemohou. To nabízí zcela nové zážitky, o které bychom byli jinak ochuzeni. Ocení to především děti, avšak i dospělí si to obvykle užijí.

 

Pak je tu také změna klimatu, zvláště pokud vyjedeme dále severním či jižním směrem. Najednou se dostaneme do jiného teplotního pásma, což může mít pozitivní vliv na naše tělo – zvláště pokud zamíříme na jih. Zde je však dobré pečlivě vybrat, kdy tam pojedeme. Mějme totiž na paměti, že na rozdíl od místních nejsme na jejich extrémy zvyklí.

 

v zahraničí poznáme i jiné kultury

 

Zdaleka nejdůležitější je ovšem poznávání jiných kultur. Zde je však potřeba, abychom nestrávili celý čas zavření v resortu pendlováním mezi hotelem a pláží, ale vydali se i za jeho brány. Jen je dobré si dávat pozor na pasti na turisty. Pokud chceme skutečně autentický zážitek, je dobré zavítat do méně známých oblastí.

 

Setkání s jiným způsobem života nám může ukázat, že náš životní styl, na který jsme zvyklí, není ten jediný. Že existují lidé, kteří žijí úplně jinak, než jsme zvyklí u nás, a jsou naprosto spokojení. Tím se učíme toleranci k jiným kulturám a zvykům, což v dnešní globalizované době rozhodně není k zahození.

 

Pokud tedy máte tu možnost, rozhodně vyrazte strávit volno „za kopečky“. Odnesete si spoustu zajímavých zážitků a také se seznámíte s novými lidmi. A možná zjistíte, že některé věci jdou dělat i lépe, než u nás. A to je základem pokroku.