Tradiční dorty z různých koutů světa

Turecko

Tradiční dort se nazývá v angličtině „crying cake“, tedy plačící dort. Říká se, že je to proto, že je tak dobrý, že vám z té chuti vyhrknou slzy do očí. Jedná se o nadýchaný, vláčný dort pro milovníky čokolády. Základ tvoří čokoládové těsto, které se po upečení poleje čokoládovým mlékem. Poté, co se mléko vpije, se na těsto natře vrstva sladkého šlehačkového krému. Po ztuhnutí se přidá vrstva tekuté čokolády.

Velká Británie

Nejtypičtější dort Velké Británie je Victoria sponge. Tento dort je pojmenovaný po královně Victorii a má v Británii tradici již mnoho desítek let. Základem je máslový piškot, který se pokryje vrstvou malinového džemu a poté vrstvou šlehačky. Přidá se další vrstva od každé zmíněné a dort se zakončí poslední vrstvou piškotu. Posype se cukrem a je hotovo.

dort

Austrálie

Lamington je dort typický pro Austrálii. Základ je vanilkové těsto, které se po upečení naplní malinovým nebo jahodovým džemem. Nakrájí se na malé čtverečky, a to se ponoří do rozpuštěné čokolády. Ty se poté obalí ve strouhaném kokosu.

Maroko

Orange cake, neboli pomerančový dort je typický pro Maroko. Do dortového těsta tvořeného z másla, mouky, vajec a cukru se přidá pomerančová šťáva a pomerančová kůra. Upečený dort se posype moučkovým cukrem a nakrájí na plátky. Ty můžete jíst jen tak nebo si je namazat ovocným džemem. K tomu se servíruje šálek horkého čaje.

mrkvový dort

Německo

Schwarzwaldský dort je typickým dortem pocházející z Německa. Prodává se i v mnoha cukrárnách v České republice. Základem je čokoládový korpus, který tvoří jednotlivé vrstvy. Mezi ty se přidá šlehačka a višňová zavařenina. Vršek dortu zdobí celé višně, šlehačka a čokoládové hoblinky.

Uruguay

Jaký dort je typický pro Urugay? Jmenuje se Postre chajá a potěší hlavně milovníky broskví. Korpus dortu je zvlhčený broskvovým sirupem a mezi jednotlivé vrstvy přidáme šlehačku, drcené sněhové pusinky a plátky broskví.