Co je to udržitelný životní styl

K jedné ze změn, ke kterým v posledních dobách dochází, je i to, že stále více lidí má povědomí o tom, jak si lidé znečišťují životní prostředí. Globální oteplování se stalo celosvětově známým pojmem a většina populace se snaží nějakým způsobem snížit svůj podíl na tomto jevu. Jednou z často praktikovaných možností je takzvaný udržitelný životní tyl. V podstatě to znamená snažit se žít tak, abychom neznečišťovali přírodu rychleji, než se stačí obnovit. Samozřejmě to není jednoduché, zvláště při dnešním důrazu na konzum, avšak čím více lidí se o to bude pokoušet, tím lépe pro nás všechny. Jedním ze základních pravidel je například recyklování, především typických odpadů z domácnosti jako jsou plast či papír. Naštěstí dnes již existují prakticky všude specializované kontejnery na tříděný odpad, takže to skutečně není nijak obtížné.

 

kontejnery na tříděný odpad

 

Dalším bodem je kupování spíše věcí z druhé ruky, než nových. To se týká například oblečení, které se nakupuje v sekond-handech, nikoliv v klasických buticích. A je pravdou, že i zde se dají najít opravdu pěkné kousky, ze kterých se dá vytvořit skutečně pěkný outfit. Velmi důležité je také dávání přednosti opravě před nákupem nových věcí. Zde jde především o elektroniku. Ta velmi rychle zastarává, a u starších modelů je často levnější koupit nový, než opravovat ten stávající. Při udržitelném životním stylu se však klade důraz právě na to, aby byla provedena oprava kdykoliv je to možné.

 

starší model mobilního telefonu

 

To samozřejmě není tak snadné, neboť prodejci samozřejmě chtějí, aby si lidé kupovali stále nové přístroje. Proto například starší modely nejsou kompatibilní s novými technologiemi, takže pokud je chceme využít, nezbude nám skutečně nic jiného, než si koupit nový. Je samozřejmě jasné, že tento životní styl není tak snadný, jak se může zdát. Jde tu především o minimalizaci odpadu, který vyprodukujeme, avšak současná společnost je naopak nastavena tak, aby jej bylo co nejvíce, bez ohledu na to, jaký vliv to na naši planetu má. A je jen na nás, abychom to změnili.