Loutkové divadlo

V dnešní době televize a internetu je spíše vzácností než pravidlem, že dětem hrajeme pravé loutkové divadlo. Proč si ale někdy pro změnu takové divadelní představení doma také nevyzkoušet? Tajuplné podzimní počasí k tomu přímo vybízí. Dny se krátí, večery prodlužují, a to je pravý čas jako stvořený pro vyprávění nejrůznějších příběhů a pohádek. Kulisami nám jsou už samotný barevný podzim za okny a šedavé odpoledne s tajemným osvětlením pouličních lamp, které nás zvou do zvláštního a kouzelného světa za oponou. Tedy vstupme do onoho světa fantazie.

maňáskové loutky

Že nemáte loutky, oponu ani kulisy? V obchodě s hračkami, ale i na internetu je veliký výběr loutek, celých divadel, různých kulis a rekvizit. Stačí se tedy jen rozhodnout pro určitý typ loutek a divadla, který vám bude nejlépe vyhovovat. Můžete vybírat mezi maňásky na ruku nebo například dřevěnými, sádrovými či látkovými loutkami, které se vodí pomocí dřevěné tyčky, drátu, nití a vahadel (říká se jim marionety). Loutky mohou být také papírové na špejli nebo na podstavečku.

Maňásci se dobře hodí i pro nejmenší děti, které se ještě neumí tak soustředit jako děti větší. Hrát s nimi lze i bez opony a kulis, a přesto dokážou svojí pohyblivostí pomocí ruky dobře zaujmout. Jako jeviště nám u nich lehce poslouží například opěradlo židle, křesla nebo hrana stolu či skříňky. Prostřednictvím maňásků můžeme dětem hravou formou a jednoduše říci vše, co bychom jim jinak povídali a vysvětlovali zdlouhavě a složitě. Takové malé kamarády totiž děti poslechnou a vyslechnou mnohem raději než nás dospěláky, protože to jsou kouzelné postavičky z pohádek.

děti sledují pohádku

Inspirací pro hraní nám může být pohádka z knížky, televize, kina nebo divadla. Ti kreativnější z nás jistě vymyslí i nějaký příběh podle sebe. Pokud děti divadelním představením zaujmete, uvidíte, jak se do hraní divadla za čas pustí i ony samy. A diváky budete pro změnu zase vy. Tedy hodně zábavy a hezkých chvil s divadlem!