Nemáte na vlastní byt?

Mládí obvykle prožijeme se svými rodiči nebo nějakými jinými lidmi, kteří za nás nesou zodpovědnost a o vše důležité se tedy postarají za nás. Jenže mládí jednoho dne nevyhnutelně skončí a na nás pak je, abychom se postavili takzvaně na vlastní nohy. Což znamená třeba i nutnost zajistit si svůj domov. Většina z nás nemůže prožít svůj život u rodičů, ne všude jsou pro něco takového podmínky a také ochota to akceptovat.

finance Kolumbie

A když někdo potřebuje sehnat bydlení a chce mít jistotu, kvůli čemuž nechce nějaký podnájem, ale rovnou usiluje o koupi bytu? Pak si vlastně počíná docela rozumně. Protože vlastní střecha nad hlavou je vlastně to nejlepší, co v tomto ohledu může člověk mít. Žádné jiné bydlení není tak ideální jako to ve vlastním domě nebo bytě. Třeba proto, že z vlastního bytu člověka nikdo nevystěhuje, zbytečně se tu nepřeplácí na nájmu, člověk si to tu může upravovat podle vlastního uvážení k obrazu svému a navrch je to i skutečný majetek, který se v průběhu doby zhodnocuje tím, jak nemovitosti zdražují.

Jenže koupě svého bytu má i svoji odvrácenou stranu. A tou je záležitost placení. Soukromé nemovitosti, jež si lidé mohou koupit, jsou totiž bez výjimky hodně drahé a vydělat si na ně nebývá ani trochu snadné. A když pak vlastní úspory nestačí, chtějí si lidé nějaké ty peníze na podobný výdaj půjčit. Doufají, že dostanou hypotéku, za tu si svůj byt koupí a pak ho budou zkrátka po hodně dlouhou řadu let splácet.

kolumbijské peníze

Což by v zásadě nemusel být špatný nápad. Jenže je tu jedna komplikace. A to ta, že mnozí lidé nejen nemají peníze na koupi vlastního bytu, ale nedostanou na pořízení bytu do vlastnictví ani hypotéku. Prostě by potřebovali půjčit tolik, že panují pochyby o tom, zda by dokázali zvládat splácení.

A když se tedy peníze na vlastní byt neseženou ani v podobě běžné hypotéky? Pak může být moudré obrátit se na nebankovní společnost, díky níž může financovat hypotéka družstevní byt. Družstevní byty jsou levnější, takže si na ně stačí půjčit méně, a díky tomu tu uspěje víc těch, kdo chtějí a jen třeba díky této hypotéce i mohou bydlet.